Ubezpieczenie OC pojazdów – obowiązki i kary finansowe

Konieczność wykupienia polisy OC, kontrola przez UFG i kary za brak – dowiedz się więcej o obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdów.

BezpieczeństwoFinanse
Środek samochodu marki Mercedes

Obowiązkowa polisa OC dla pojazdów

Jeśli posiadasz samochód lub inny pojazd masz obowiązek wykupienia polisy OC, której konieczność określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Z ustawy tej wynika również wysokość, tryb nakładania i dochodzenia opłat karnych za brak polisy OC.

UFG – instytucja kontrolująca spełnienie ustawowego obowiązku

Instytucją odpowiedzialną za kontrolę spełnienia ustawowego obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC pojazdu, a w przypadku wykrycia przerwy lub braku ważnej polisy – nałożenia na właściciela i egzekwowania od niego wniesienia opłat karnych, jest UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Informacje o nieubezpieczonych pojazdach pochodzą głównie z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych, którą administruje UFG.

Kara za brak polisy OC

W 2021 r. kara za brak ubezpieczenia OC wynosi w przypadku poszczególnych kategorii pojazdów i długości przerw w ubezpieczeniu odpowiednio:

  • w przypadku samochodu osobowego: do 3 dni 1120 zł, od 4 do 14 dni 2800 zł, powyżej 14 dni 5600 zł.
  • w przypadku samochodu ciężarowego: do 3 dni 1680 zł, od 4 do 14 dni 4200 zł, powyżej 14 dni 8400 zł.
  • w przypadku pozostałych pojazdy, np. motor: do 3 dni 190 zł, od 4 do 14 dni 470 zł, powyżej 14 dni 930 zł.
obrazek w tle

W czym możemy Ci pomóc?

Kontakt

Pamiętajmy!

Podstawowym obowiązkiem sprzedającego pojazd jest przekazanie polisy kupującemu, ale też poinformowanie na piśmie zakładu ubezpieczeń o tym fakcie w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu. Zgłoszenie takie musi zawierać określone dane nowego właściciela. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje tym, że za ewentualne płatności związane z polisą – za okres od sprzedaży pojazdu do poinformowania ubezpieczyciela – będzie musiał zapłacić sprzedający. Mogą to być koszty związane na przykład z płatnością drugiej raty, ale także kary za przerwę w ciągłości ubezpieczenia OC, które jak zostało wskazane powyżej, niejednokrotnie mogą być na bardzo wysokim poziomie.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zacznij działać.

Jestem zainteresowany

Sprawdź podobne artykuły.

Skontaktuj się z nami.

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?
Jesteś zainteresowany stałą współpracą z naszą Kancelarią?

Wypełnij formularz kontaktowy, napisz lub zadzwoń.

Dane kontaktowe

Temat i termin