Zabezpieczenia banknotów

Jak sprawdzić, czy banknot nie jest fałszywy? Pamiętaj, że nawet w dobie płatności bezgotówkowych warto zwrócić uwagę na banknoty. Dowiedz się jak to zrobić.

Bezpieczeństwo
Zdjęcie banknotu z bliska, pokazujące jego strukturę

Jak sprawdzić czy banknot nie jest fałszywy?

Choć obecnie płatności przeniosły się do Internetu, a w sklepach wygodniej i szybciej jest nam płacić kartą lub za pomocą aplikacji mobilnych, banknoty nadal mają się dobrze, a grono ich zwolenników wciąż jest szerokie. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od formy pieniędzy (wirtualne czy tradycyjne) należy chronić się przed wszelkimi próbami oszustwa. Czy pamiętacie, jakie zabezpieczenia znajdują się na banknotach?

Zabiegani, często nie zwracamy uwagi na papierowe pieniądze, którymi płacimy albo które są nam wydawane, np. w trakcie robienia zakupów. To może powodować, że ktoś wykorzysta nasze roztargnienie czy chwilę nieuwagi i wręczy nam fałszywy banknot. Kilka tygodni temu, w mediach poruszono sprawę pewnej kobiety, która płaciła za swoje zakupy banknotami, na których widniał napis „suwenir”. Wydaje się niemożliwe, a jednak!

Czy zawsze sprawdzacie banknoty, które otrzymujecie? A w szczególności – te o wysokich nominałach? To nawyk, który powinniśmy w sobie wyrobić, by uchronić się przed próbami oszustwa.

Weź banknot pod lupę!

Zacznijmy od tego, co od razu widoczne dla oka. Przede wszystkim sprawdźmy, czy na banknocie nie widnieje w którymś miejscu napis świadczący, że to kopia nieprzeznaczona do obiegu. Ustawiając go pod różnymi kątami, w rogu po prawej stronie od portretu władcy  zobaczymy element graficzny ukryty w rysunku (element optycznie zmienny) w postaci korony lub cyfry oznaczenia nominału. Dodatkowymi elementami będą opalizujące paski z nominałami, zmieniające kolor rozety albo litera – w zależności od roku produkcji naszego banknotu

Wprawne oko dostrzeże także napisy „Rzeczpospolita Polska” zarówno na awersie, jak i rewersie – tzw. mikrodruk.

Kiedy spojrzymy na banknot pod światło, wewnątrz zauważymy ciemną nitkę z maleńkimi numerami oznaczającymi nominał.  Na  przedniej stronie po lewo, powinien się znajdować tzw. znak wodny, na którym widnieje portret władcy w takiej samej postaci, w jakiej jest przedstawiony na banknocie.

Dodatkowo, pewne elementy banknotu dopiero oglądane w ten sposób tworzą spójną całość. Jest to zabezpieczenie recto-verso. Na awersie (po prawo od portretu władcy) możemy zobaczyć owalne pole z fragmentem rysunku. Dokładnie w tym samym miejscu na rewersie banknotu (po lewej stronie, pod napisem „Narodowy Bank Polski”) znajduje się identyczne pole, lecz z innym fragmentem. Kiedy spojrzymy pod światło, uzupełnią się i razem stworzą element znaczeniowy w postaci korony królewskiej.

Istnieją również zabezpieczenia widoczne dopiero w świetle ultrafioletowym, takie jak seria oraz numer banknotu, kwadrat z wartością nominalną czy elementy graficzne.

obrazek w tle

W czym możemy Ci pomóc?

Kontakt

Dotykaj, a nawet słuchaj

Pewne elementy banknotów, takie jak rysunek władcy Polski, nominał, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP czy godło RP, są wypukłe i możemy wyczuć je pod palcami.  To dodatkowo ma ułatwiać osobom niewidomym i słabo widzącym rozpoznawanie odpowiednich nominałów.

Warto też wsłuchać się w otrzymane pieniądze. Banknoty wydają charakterystyczny, szeleszczący dźwięk, przez to, że są drukowane na specjalnym papierze pokrytym farbą wzmacniającą ich wytrzymałość.

Zachowaj czujność

Pamiętajmy, że autentyczność banknotu możemy zawsze zweryfikować w placówce banku. Czujności nigdy za wiele, a krótka chwila poświęcona na obejrzenie banknotu może nas uchronić przed ewentualną stratą finansową.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zacznij działać.

Jestem zainteresowany

Sprawdź podobne artykuły.

Skontaktuj się z nami.

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?
Jesteś zainteresowany stałą współpracą z naszą Kancelarią?

Wypełnij formularz kontaktowy, napisz lub zadzwoń.

Dane kontaktowe

Temat i termin