Listy polecone – odbierać czy nie odbierać?

Odbieranie listów poleconych jest ważne, aby uniknąć poważnych konsekwencji prawnych. Co się stanie, gdy nie odbierzesz listu? Czytaj więcej.

Prawo cywilne
Pióro leżące na kartce papieru

Dlaczego nie warto ignorować listów poleconych?

Nieodebranie listów poleconych może wiązać się z negatywnymi skutkami prawno-finansowymi. W przypadku, gdy listonosz nie zastanie nas pod wskazanym adresem pozostawia nam awizo, które możemy odebrać na poczcie w terminie 7 dni. Po upływie tego czasu otrzymujemy drugie awizo, w którym podana jest data, do kiedy list będzie czekał na odbiór. Jeżeli nadal nie odbierzemy przesyłki, zostanie ona zwrócona do nadawcy, a to może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Co się stanie, jeśli nie odbierzesz listu poleconego?

Nieodczytanie listu poleconego nie oznacza, że nie został on dostarczony. Przeciwnie – zwrot listu z powodu jego nieodebrania jest uznawany za równoznaczny z tym, że został on doręczony. Uznanie korespondencji za doręczoną może wiązać się z poważnymi i negatywnymi skutkami prawno-finansowymi, np. kiedy otrzymujemy wypowiedzenie umowy pożyczki lub przesłanie pisma zobowiązującego nas do zajęcia stanowiska w toku postępowania sądowego.

obrazek w tle

W czym możemy Ci pomóc?

Kontakt

Zmiany w dostarczaniu korespondencji podczas pandemii

W związku z pandemią Covid-19 od 22 kwietnia 2020 roku zmieniła się “Ustawa prawo pocztowe”. Od tej pory listy polecone są wrzucane do skrzynek pocztowych, a doręczyciel nie ma obowiązku uzyskania od nas pokwitowania ich odbioru. Wyjątkiem od tej zasady są przesyłki wysyłane przez Sądy, Prokuraturę, Organy Ścigania i Komorników Sądowych, co do których listonosz pozostawi nam awizo.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zacznij działać.

Jestem zainteresowany

Sprawdź podobne artykuły.

Skontaktuj się z nami.

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?
Jesteś zainteresowany stałą współpracą z naszą Kancelarią?

Wypełnij formularz kontaktowy, napisz lub zadzwoń.

Dane kontaktowe

Temat i termin